חושבים על רילוקיישן? כמה דברים חשובים

טל ארז

 

הקדמה

בעבר הלא רחוק כל כך, רילוקיישן (מעבר למדינה אחרת לתקופה ארוכה) נקשר באופן כמעט בלעדי לאנשים שהעבודה שלהם הצריכה מהם מעבר למדינה אחרת, לפרק זמן קצר או ארוך. היום לעומת זאת, רבים בוחרים לבצע רילוקיישן מסיבות שונות ומגוונות ולא רק לצרכי עבודה ופרנסה. באופן מעניין, לא רק רווקים וזוגות ללא ילדים בוחרים לבצע רילוקיישן, אלא גם משפחות עם ילדים קטנים ותינוקות. 

לעיתים הסיבה לרילוקיישן היא כלכלית, רצון להרוויח טוב יותר ולחיות ברווחה, בעוד שאחרים רוצים לחוות תרבות אחרת או מנטליות שונה מזו המוכרת לנו בישראל. פעמים רבות הורים מעוניינים לחשוף את ילדיהם לשפה חדשה או לשיטת חינוך אחרת ושונה מזו המוכרת להם ולכן בוחרים לבצע רילוקיישן.

כמובן, שיש עוד סיבות רבות לרילוקיישן ולא באמת משנה מה הסיבה שבגללה החלטתם על רילוקיישן, חשוב שתעשו את זה נכון. אז מה באמת חשוב לדעת לפני המעבר הגדול? ריכזתי עבורכם את הטיפים החשובים לפני אחת ההחלטות החשובות ביותר בחייכם.

נושאים שתקראו בכתבה הבאה:

  • בחירת יעד לרילוקיישן
  • ויזות למדינת היעד
  • ביטוח רפואי
  • רילוקיישן משפחתי
  • סיכום


בחירת יעד

בחירת היעד לרילוקיישן היא בוודאי הפעולה הראשונה (והחשובה) שתרצו לבצע אם עדיין אין לכם יעד מוגדר. בחירת המדינה אליה תחליטו לעבור תושפע ככל הנראה מגורמים רבים וביניהם יוקר המחיה באותה מדינה, אפשרויות תעסוקה ומגורים ובתוכן היכולת שלכם לרכוש נכס משלכם, היחס למהגרים ואם אתם הורים לילדים צעירים יחסית, חשוב לכם בוודאי לבדוק את האפשרות להשתלבות חינוכית- חברתית של ילדכם במדינת היעד. אז מה כדאי לעשות ואיך לבדוק את כל הפרמטרים הללו? 

היום, אולי יותר מתמיד, תוכלו להיעזר ברשתות החברתיות ובקבוצות ייעודיות המותאמות בדיוק לצורך שלכם. תוכלו ליצור קשר עם אנשים שהיו במצבכם או כאלה שכבר חזרו מרילוקיישן ולהתייעץ איתם. בנוסף לכך, תוכלו לקבל מידע מהימן ועדכני מאתרי הרשויות המקומיות של אותן מדינות שחשבתם עליהן כיעד רלוונטי. חשוב לערוך השוואה מסודרת לפי פרמטרים שהגדרתם לעצמכם שחשובים לכם ולבצע החלטה מושכלת ולא החלטה רגשית בלבד. 

אם אתם חולמים על רילוקיישן כדי לחיות ברמת חיים מאפשרת יותר ובקצב רגוע יחסית ויחד עם זאת לא להתרחק יותר מידי מישראל, תוכלו לשקול לגור ביוון או בקפריסין. עלויות המחיה אינן גבוהות במיוחד ולמען האמת נמוכות משמעותית מישראל. ישראלים רבים בוחרים ביעדים אלו כיוון שהמרחק ביניהם לישראל הוא קצר יחסית, ולכן גם הטיסות זולות ומאפשרות לבקר לעיתים תכופות בארץ. בנוסף לכך, המנטליות הים תיכונית בהחלט נותנת תחושה של בית. אם אלו פרמטרים שחשובים לכם, מומלץ לבדוק את האפשרויות הללו כיעדים לרילוקיישן. 

ישנם יעדים נוספים אהודים על ישראלים, שהפכו לפופולרים ביותר בשנים האחרונות, כמו למשל תאילנד, פורטוגל ובולגריה. לכל יעד הייחודיות שלו, הן מבחינה תרבותית חברתית, מזג אוויר, שפה ומערכת חינוך, אפשרויות תעסוקה שונות ומגוונות וכמובן קצב חיים אחר. בחירת היעד תלויה בהחלט בהעדפות האישיות שלכם, ולכן כדאי לכם לבצע מחקר מעמיק על כל יעד ויעד לפני ההחלטה.

ויזות למדינת היעד

הסדרת הויזות השונות למדינת היעד שאליה החלטתם לעבור הוא חלק בלתי נפרד מתכנון הרילוקיישן שלכם. אם אתם מתכננים רילוקיישן מתוקף עבודתכם, כנראה שהמעסיק שלכם ידאג לאשרות הנחוצות, אולם אם אתם מבצעים רילוקיישן באופן פרטי, עליכם לבדוק מהן אשרות השהייה הנדרשות במדינת היעד שאליה אתם עוברים.

אם אתם מחזיקים בדרכון אירופאי, תהיו זכאים לויזת לימודים ועבודה ביוון למשל. גם בקפריסין תוכלו לשהות לתקופה של עד שלושה חודשים בלי אישור מיוחד נוסף. יחד עם זאת, כדי לעבוד או לשהות במדינה לתקופה ארוכה יותר, תצטרכו להוציא אישור מיוחד הנקרא "טופס צהוב" (Yellow Slip) שבאמצעותו תוכלו לרשום את הילדים לבית הספר, לעבוד, ליהנות מביטוח בריאות ציבורי ועוד.
כפי שכבר הזכרתי קודם, בכל מדינה הדרישות לקבלת ויזה הן שונות, וחשוב לבדוק מראש מה הויזה הנחוצה לכם (עבודה, לימודים או שהייה) ולוודא שיש בידכם את כל המסמכים הנחוצים לקבלתה.

ביטוח רפואי

אנחנו בסוכנות ביטוח SAFE4YOU מתמחים בעולם ביטוח הרפואי בחו"ל ומציעים מגוון רחב של פתרונות ביטוח לנוסעים לרילוקיישן בחו"ל.

מוצר ביטוח הנסיעות שלנו מתחלק ל-2. ביטוח לכל אירוע תאונתי או מחלתי בלתי צפוי בחו"ל או מחליף קופת חולים שנותן מענה ממש כמו "קופת חולים" בחו"ל.

כמובן שאופציה ראשונה זולה הרבה יותר מאשר קופת חולים בחו"ל וצריך לשים לב לאותיות הקטנות שנמצאות בה. מדובר בביטוח רפואי בחו"ל, משמע במקרי חירום רציניים, תעדיף חברת הביטוח להטיס את המבוטח לישראל להמשך טיפול ולא לטפל בו בארץ זרה בגלל עלויות יקרות. זו הנקודה החשובה והקריטית ביותר בין המוצרים.

הנקודה השניה, תקופת הביטוח.
ניתן לרכוש אותה לתקופה של כשנה עד שנתיים לכל היותר עם אישורים. משמע לאחר מכן תצטרכו לעבור לביטוח מקומי או ביטוח רילוקשיין בינלאומי אותו אנחנו מציעים.

רילוקיישן משפחתי

אם אתם עושים רילוקיישן כמשפחה עם ילדים, חשוב שתבדקו את קרבת מקום המגורים שתבחרו בו לגני ילדים ובתי ספר (בהתאם לצורך שלכם). משפחות רבות בוחרות להעניק לילדיהם חינוך בבתי ספר פרטיים, אולם יש לקחת בחשבון כי אלו בתי ספר יקרים מאוד ועלותם יכולה להגיע לאלפי שקלים בכל חודש. 

פרט לא פחות חשוב לפני ביצוע הרילוקיישן בפועל הוא להכין את הילדים למעבר באמצעות הסברים ושיחות, תיאום ציפיות והבנה כי מעבר לארץ זרה הוא תהליך שעשוי להיות לא פשוט ומאתגר עבור ילדכם וגם עבורכם. כדי להקל על ההשתלבות החברתית של ילדכם תוכלו לברר היכן ממוקמת הקהילה היהודית במדינת היעד ולנסות להשתלב בה ולגור בקרבת מקום אם זה מתאפשר לכם. 

עוד דבר חשוב הוא לוודא שאתם מוכנים הן מבחינת מקום מגורים והן מבחינת ביטוח רפואי על כל צרה שלא תבוא.

לסיכום

מעבר לארץ זרה לתקופה ארוכה (הן אם מדובר על חודשים או שנים) הוא ללא ספק חוויה של ממש. יחד עם זאת, ישנם אתגרים רבים לפני הרילוקיישן וגם אחרי המעבר עצמו וכדאי לכם לדעת מראש עם מה אתם הולכים להתמודד כדי להגיע מוכנים. הכנת המסמכים הדרושים מראש, בדיקת אזור מגורים מיועד ובחירה של בית ספר או גן עבור הילדים יקלו עליכם מאוד את ההשתלבות והמעבר. כל שנותר לי לאחל לכם הוא בהצלחה! 

 

רוצים להשוואת מחירי ביטוח נסיעות לחו״ל
ולקבל הצעה משתלמת?

מחשבון ביטוח

תפריט נגישות